Programy kredytu mieszkaniowego
Biuro Informacji Kredytowych inaczej zwane BIK jest to instytucja, która zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji dotyczących historii kredytowych klientów banków oraz innych instytucji finansowych.
Do rejestru prowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowych trafiają wszystkie dane osób, które posiadały zobowiązania kredytowe w banku. Do takich zobowiązań zaliczamy: kredyty ratalne, limity odnawialne na koncie, a także karty kredytowe. Informację te przesyłane są do BIK przez banki i instytucje finansowe, w których mamy bądź mieliśmy zobowiązania.
Informacje wpływające na wysokość oceny punktowej można podzielić na 4 grupy.
Jakość kredytów czyli terminowość ich spłacania.
Spłacanie w terminie, podnosi ocenę punktową, opóźnienia opóźniają. Dużo zależy od tego, jak często zdarza się przekraczać termin płatności, jak długie są opóźnienia i na jaką kwotę.
Im szybciej spłaca się ewentualne zaległości, tym mniej obniża się swoją ocenę punktową.
Aktywność kredytowa czyli liczba spłaconych i aktualnie spłacanych kredytów.
Im dłuższa historia terminowo spłacanych kredytów, tym wyższa punktacją . Z drugiej strony, dużo kredytów zaciągniętych w krótkim czasie może obniża punktację.
Wykorzystanie limitów kredytowych w kontach bankowych.
Jeśli często wykorzystuje się przyznane limity obniża to punktacje. Umiarkowane wykorzystanie limitów wpływa na punktację pozytywnie.
Ubieganie się o kredyty
Jeśli w krótkim czasie ubiega się o kilka kredytów i dostaje decyzje odmowne, to takie zachowanie oceniane jest jako bardziej ryzykowne, więc obniża ocenę punktową.